Manyetik Rezonans (MR) (EMAR)

MANYETİK REZONANS GÖRÜNTÜLEME

Günümüzün en popüler tıbbi görüntüleme araçlarından biri haline gelen Manyetik Rezonans Görüntüleme ülkemizde ilk kez 1989 yılında kullanıma girdi. 1992 yılında İstanbul'da altıncı Manyetik Rezonans Görüntüleme merkezi olarak Radyomar görüntüleme merkezi çalışmaya başlamış,1995 yılında Bakırköy şubesini açmıştır.

Tüm organ sistemlerinde tanısal etkinliği arttıran Manyetik Rezonans Görüntüleme yöntemi ülkemizde de rutin kullanıma girmiştir.

X - ışınlarının kullanılmaması, yüksek rezolüsyona sahip olması, her planda kesitsel anatomiyi yansıtabilmesi, noninvazif olarak vasküler görüntüleme sağlaması, yumuşak dokularda yüksek duyarlılık göstermesi nedeniyle tercih edilen bir yöntemdir.

Manyetik Rezonans Görüntüleme yüksek manyetik alanda yer alan hastaya radyo dalgalarının gönderilmesi sonucunda görüntü oluşturulması temeline dayanan bir incelemedir. Bilgisayarlı tomografiden farklı olarak X - ışınlarının soğurulması yerine vücutta dağılım gösteren proton (H+) ların uyarılmasına bağlı görüntü oluşturur. Hastalıklarda proton dağılımı değiştiği İçin diğer incelemelere oranla yüksek duyarlılığa sahiptir. Böylece direkt tanısal veriler sağlayabilmektedir. Radyo dalgalarının uygulama periyodlarına, sinyallerin zamanlamalarına, manyetik alanda oluşturulan ani değişikliklere göre görüntüler Tl, T2 ve PD (proton dansite) ağırlıklı olarak elde edilir. Patoloiiler bu imajlardaki sinyal özelliklerine göre değerlendirilirler.


Whatsapp Destek Hattı: 0533 594 35 73
Anlaşmalı Kurumlar

Allianz Sigorta
Anadolu Sigorta
Acıbadem Sigorta
Ak Sigorta
Axa Sigorta
Ankara Anonim Türk Sigorta
Aviva Sigorta
AIG Sigorta
Compu Group Medical-Promed
Demir Hayat Sigorta
Demir Sigorta
Dubai Star Sigorta
Ergo Sigorta
Eureko Sigorta

Tümünü Görüntüle +
Merkezlerimiz
Tümünü Görüntüle +
Öneri, İstek ve Şikayetler